piątek, 14 maja 2010

Historia jednego zdjęcia: Omayra SanchezWielu postrzega to zdjęcie z 1985 r. jako początek tego, co dziś nazywamy globalizacją mediów.Ponieważ agonii Omayra Sanchez przyglądały się kamery telewizyjne z całego świata. Cały świat był na bierząco świadkiem bólu i tragedii tego człowieka.
Omayra Sanchez, 13 lat, była ofiarą wulkanu Nevado'del'Ruiz'S który wybuchł w 1985 r.,niszcząc doszczętnie miejscowość Armero , w Kolumbii. Omayra została uwięziona przez trzy dni pod zwałami błota, gliny i wody,i tym wszystkim co pozostało z jej domu. Kiedy sanitariusze, starali się jej pomóc, zdali sobie sprawę że niestety nie mogą nic zrobić, ponieważ w celu usunięcia jej z śmiertelnej pułapki musieliby amputować jej nogi a brak specialisty i to ,i to że ciągle znajdowała sie pod wodą spowodowałoby jej śmierć.
Sanitariusze jak i dziennikarze, którzy ją otaczali, twierdzili żeOmayra była silna do ostatniej chwili swojego życia. Przez trzy dni gdy trwała jej agonia myślała tylko o powrocie do szkoły, i do swoich przyjaciół. Fotograf Frank Fournier zrobił to zdjęcie Omayra.Frank podróżował po całym świecie i zajmował się rożnymi kontrowersjami, szczególnie obojętnością kolumbijskiego rządu na ogrom katastrofy i braku pomocy ofiarom .
Zdjęcie zostało opublikowane kilka miesięcy po śmierci dziewczyny i Frank Fournier otrzymał w 1986 roku World Press Photo Premier Award za to zdjęcie.

Brak komentarzy: