poniedziałek, 28 grudnia 2009

Vivien Leigh i "Przemineło z wiatrem"
Vivien Leigh według Cecil Beaton.

jako Kleopatra

i w" Przeminęło z wiatrem".

W tym roku mijała 70 ta rocznica powstania filmu "Przeminęło z wiatrem", jest to świetna okazja by przypomnieć wspaniałą brytyjską aktorkę, niezrównaną Scarlett O'Hare, Vivien Leigh.

Vivien Leigh, właściwie Vivian Mary Hartley (ur. 5 listopada 1913 w Dardżyling, Indie, zm. 7 lipca 1967 w Londynie) − brytyjska aktorka filmowa i teatralna. Laureatka dwóch Oscarów.
Na świat przyszła jako Vivian Mary Hartley w dniu 5 listopada 1913 roku w miejscowości Dardżyling leżącej na terytorium należącym do brytyjskiej kolonii w Indiach, jako jedyne dziecko Ernesta i Gertrudy Hartley. Była spokojnym, grzecznym dzieckiem. W wieku 3 lat po raz pierwszy wystąpiła publicznie. Miała wtedy zaśpiewać jakąś piosenkę, jednak ostatecznie stwierdziła, że woli recytować. Od wczesnego dzieciństwa wykazywała zdolności aktorskie i predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Tuż po zakończeniu I Wojny światowej, czyli w roku 1918 mała Vivien wraz z rodzicami po raz pierwszy odwiedziła swoją ojczyznę. Ponieważ Ernest i jego żona byli głęboko wierzący, od razu po przyjeździe do Anglii postanowili, że poślą swoją sześcioletnią wówczas córkę do przyklasztornej szkoły prowadzonej przez zakonnice. c.d.

Olivia de Havilland


Przeminęło z wiatrem (ang. Gone With the Wind) – klasyka amerykańskiego filmu melodramatycznego z 1939 w oficjalnej reżyserii Victora Fleminga.

Jeden z najsławniejszych melodramatów stawiany za wzór produkcji hollywoodzkich z I. połowy XX wieku. Scenariusz filmu został oparty na powieści "Przeminęło z wiatrem" Margaret Mitchell, do której prawa zakupił, za rekordową jak na owe czasy sumę 50 tys. dolarów, David O. Selznick.

Zdjęcia do filmu rozpoczęto 10 grudnia 1938 roku sceną pożaru Atlanty, a ukończono 11 listopada 1939. Premiera filmu miała miejsce w Atlancie 15 grudnia 1939 roku. Szacunkowy koszt produkcji film ocenia się na 4 mln dolarów, a zyski które film przyniósł (po uwzględnieniu inflacji) są największe w historii kina.

Do dziś Przeminęło z wiatrem cieszy się olbrzymią popularnością. c.d.

Vivien Leigh i Hattie McDaniel

A pamiętną Nany grała Hattie McDaniel (ur. 10 czerwca 1895 w Wichita, Kansas, zm. 26 października 1952) – amerykańska aktorka i śpiewaczka, laureatka Oscara.

W 1940 została pierwszą czarnoskórą zdobywczynią Oscara za najlepszą rolę drugoplanową Mammy w Przeminęło z wiatrem.

Brak komentarzy: